Tanatológia kutatócsoport

• Vezetők: Hegedűs Katalin, PhD, Dr.habil., egyetemi docens és Pilling János, PhD, egyetemi docens

• Tagok:

Zana Ágnes, PhD, egyetemi adjunktus

Czeglédi Edit, PhD, egyetemi adjunktus

Kegye Adrienne, PhD hallgató

Zsák Éva, PhD hallgató

Révay Edit, PhD, Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola

Smudla Anikó, PhD, egyetemi adjunktus, SE Transzplantációs Klinika

Kutatási terület:

A halál, haldoklás, gyász pszichológiai kérdéseivel és a súlyos betegeket ellátó egészségügyi dolgozók lelki egészségével foglalkozó munkacsoport.

Kutatásaink fő iránya a súlyos betegekkel foglalkozó egészségügyi dolgozók testi-lelki állapotának és halállal kapcsolatos attitűdjének felmérése, valamint a gyász testi és lelki állapotra gyakorolt hatásának vizsgálata a magyar lakosság körében. A Hungarostudy 2006 és 2013 vizsgálat kérdései mellett felhasználunk egyéb: kiégéssel és halálfélelemmel kapcsolatos kérdőíveket is.

A kutatás fő céljai: a megbetegedésekkel összefüggő rizikófaktorok és a védő hatások azonosítása, a haldoklással kapcsolatos gondozási modellek, valamint a halál és a gyász új rítusainak vizsgálatával az intervenciós stratégiák célzott alkalmazása.

Nyertes pályázat:

NKA (Nemzeti Kulturális Alap): 500.000 Ft a Kharón Thanatológiai Szemle internetes folyóirat számára, 2016