Reprodukciós nehézségek/meddőség kutatócsoport

Téma: Reprodukciós nehézségek/meddőség és a stressz összefüggései.

Témavezető: Balog Piroska

Munkacsoport tagjai:

Intézeti munkatársak: Lakatos Enikő (PhD hallgató), Ádám Szilvia

Külső munkatársak: Cserepes Réka Eszter

A kutatás célja

Kutatásunk során a reprodukciós nehézségek pszichoszociális rizikótényezőit vizsgáljuk. Tervezzük a nemzetközileg alkalmazott Fertility Problem Inventory kérdőív magyar népességen történő validálását és standardizálását. Az alkalmazni kívánt kérdőívcsomag a Fertility Problem Inventory kérdőív mellett a pszichológiai egészségi állapot felmérését vizsgáló, magyar populáción adaptált kérdőíveket tartalmaz, valamint a testi egészségi állapottal és életmóddal kapcsolatos kérdéseket. A vizsgálatban budapesti reprodukciós központok és a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáinak pácienseivel, valamint két honlap olvasóival tervezünk együttműködni.

A témához kapcsolódó kutatási terv benyújtva az Etikai Bizottsághoz.

A témához kapcsolódó publikációk:

1. Cserepes RE, Kollár J, Sápy T, Wischmann T, Bugán A: Effects of gender roles, child wish motives, subjective well-being, and marital adjustment on infertility-related stress. A preliminary study with a Hungarian sample of involuntary childless men and women. Archives of Gynecology and Obstetrics (közlésre elfogadva)              (IF:1,277)
  2. Cserepes R. E. (2012): A reprodukciós zavar okozta stressz a párkapcsolatokban. In: Fülöp P. (szerk.): Tavaszi Szél 2012 konferenciakötet. Doktoranduszok Országos Szövetsége, ISBN 978-963-89560-0-2, 288-294.
  3. Ádám S. & Győrffy, Z. (2003). Orvosnők az anyaságról. Esély, 3, 86-92.